Jaki jest Twój największy grzech wobec naszej planety?

Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest wykazał, że Polaków najbardziej gnębi brak dbałości o segregowanie śmieci. Nie jesteśmy jednak wyjątkiem. W 10 z 16 krajów, gdzie przeprowadzono badanie, największe wyrzuty sumienia powoduje brak recyklingu.
Jaki jest Twój największy grzech wobec naszej planety? 16 z 50 wydań miesięcznika Reader’s Digest na świecie zadawało to pytanie w różnych krajach. Spośród kilku ekologicznie grzesznych zachowań:
– marnuję wodę
– zostawiam zapalone światło
– jadę autem, choć bez trudu można byłoby iść
– wrzucam do śmieci to, co można poddać recyklingowi, ankietowani zaznaczali, przez co mają największe wyrzuty sumienia.
W 10 z 16 krajów niedostateczne segregowanie znalazło się na miejscu pierwszym.
Polska ma tu niechlubne prowadzenie – aż 56% respondentów właśnie z tego powodu gnębią wyrzuty sumienia.
Poczucie winy z powodu nie oddawania śmieci do recyklingu mają też mieszkańcy Brazylii, Malezji oraz Rosji (Brazylia – 42% odpowiedzi; Malezja, Rosja – 40%).
W drugiej kolejności ankietowani wskazywali na marnotrawstwo wody.
Fakt ten gnębi 30% Włochów, 39% Hindusów i aż 49% Hiszpanów. „W spieczonym słońcem kraju na co dzień odczuwamy brak wody” tłumaczy Cosme Ojada, redaktor naczelny hiszpańskiego wydania Reader’s Digest.
Z powodu nadmiernego używania samochodów wyrzuty sumienia odczuwa 30% Amerykanów, 29% Niemców oraz 27% Brytyjczyków. W 10 z 16 krajów szczególnie winni czują się pod tym względem respondenci powyżej 45 roku życia. Natomiast w Chinach, Francji, Indiach i Rosji wyrzuty sumienia gnębią tych młodszych.
Wielkie brzemię winy z powodu zostawiania zapalonego światła czują tylko Australijczycy – aż 27% respondentów wskazało w Australii na tę odpowiedź.
Może warto więc, również z okazji Dnia Ziemi, który niedawno obchodziliśmy w Polsce po raz 20.
a na świecie po raz 40., pomyśleć o zmianie codziennych nawyków?
***
Miesięcznik Reader’s Digest to najpopularniejszy magazyn na świecie, który co miesiąc trafia do niemal 80 milionów czytelników. Ukazuje się w 50 krajach i 21 językach. To magazyn o różnorodnej tematyce – od zdrowia, ekologii, po egzotyczne podróże i pasjonujące historie z życia.