ELEKTROŚMIECI SĄ GROŹNE – relacja z warsztatów ekologicznych

„ELEKTROŚMIECI SĄ GROŹNE” – warsztaty ekologiczne – RAO 27.09.2013 r.

07

W Piątek 27.09.2013 r. na zaproszenie Regionalnej Akademii Obywatelskiej, mieliśmy przyjemność zorganizowania warsztatów ekologicznych w ramach Europejskiego Roku Obywateli (ER2013) i realizowanego Projektu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, prowadzonego przez Wydział Informacji Europejskiej i Projektów Transgranicznych we współpracy z organizacjami pozarządowymi z województwa śląskiego.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie śląskich szkół ponadgimnazjalnych:
Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Jaworznie
Zespół Szkół Mechaniczno-Elektronicznych w Gliwicach

17

Tematem wiodącym warsztatów była ochrona środowiska w aspekcie zagrożeń jakie niosą ze sobą zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne (ZSEE). 

„Elektrośmieci są groźne” – czyli krótka prezentacja na temat zagrożeń, przepisów prawnych i prawidłowego postępowania z ZSEE, była wstępem do dyskusji i zajęć w drugiej części spotkania.

04

Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: co to jest planowane starzenie i czy ma wpływ na wciąż rosnącą „górę” elektrośmieci.

01

Zastanawialiśmy się co możemy zrobić, aby elektrozłomu było mniej i co to znaczy kupować odpowiedzialnie.

24

Rozmawialiśmy o tym, czy znane i przestrzegane są przepisy o ZSEE w naszym otoczeniu: domu, szkole, osiedlu, gminie.

26

Udowodniliśmy, że ważne i poważne tematy, nie muszą być nudne, a zaangażowanie, energia i optymizm naszych wolontariuszek Isi i Kingi udzielił się absolutnie wszystkim uczestnikom.

15

Mimo groźnie brzmiącego tematu, było miło, wesoło i kreatywnie

21

„Kontrolowany demontaż” elektrosprzętów dostarczonych przez firmę Elektrozłom sp. z o.o. ze Ślemienia (www.elektrozlom.pl) wzbudził zainteresowanie męskiej części uczestników – sprzęt został zabezpieczony i zwrócony do recyklingu.

13

Jesteśmy przekonani, że wspaniała postawa młodzieży, kreatywność i zaangażowanie w zajęciach jest niewątpliwie zasługą pedagogów, którzy nie tylko byli obecni, ale tak samo zaangażowani w warsztaty jak ich uczniowie. Dziękujemy.

16

Dla nas istotną wskazówką jest, to że nasza misja ma sens – informacje docierające do naszego społeczeństwa na temat prawidłowego postępowania z ZSEE, są ciągle niedostateczne i zbyt ogólnikowe.