Myśl globalnie – działaj lokalnie
Za nami spotkanie z młodzieżą szkolną Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
Mimo, że uczestnikami prelekcji byli prawie dorośli uczniowie ZSZ, jak zwykle zaczęliśmy od krótkiego sprawdzianu wiedzy na temat elektroodpadów. Pytania związane z ZSEE, pozwoliły nam zorientować się na co zwrócić szczególną uwagę podczas prelekcji.
Tym razem jako, że temat naszego spotkania dotyczył problemu elektrośmieci nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, zaczęliśmy od projekcji filmu na temat eksportu elektrozłomu do krajów 3-go świata. Film był podstawą dyskusji na temat szkodliwych substancji zawartych w elektrośmieciach, a także zastanowienia się, dlaczego tak szybko „rośnie góra” elektronicznego złomu. Omówiliśmy też, przepisy unijne na temat poziomu odzysku ZSEE na 1-go mieszkańca w skali roku, a także krajowe (Ustawa o ZSEE) określające prawa i obowiązki konsumentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Podkreśliliśmy ogromne znaczenie recyklingu i odzysku surowców potrzebnych do produkcji nowych urządzeń. O tym, że ponowne wykorzystanie odzyskanych surowców, to w efekcie oszczędność energii, a także naturalnych zasobów ziemi, nie trzeba było nikogo przekonywać.
Na koniec uczniowie w dwóch grupach „za” i „przeciw” starali się uzasadnić konieczność, bądź nie , zakupu nowego zestawu komputerowego.
Jednym z argumentów przeciwko pogoni za technicznymi nowinkami, było: „bo lodowce topnieją”. Zgadzamy się, że jest to wspaniały skrót myślowy, mający swoje uzasadnienie.
Panu Dyrektorowi, oraz Pani Pedagog dziękujemy za miłe przyjęcie i sympatyczną atmosferę tego spotkania.