Przedszkole Publiczne w Weryni

Werynia w woj.podkarpackim.

To tu znajduje się secesyjny pałac rodziny Tyszkiewiczów z roku 1900, projektu krakowskiego architekta Tadeusza Stryjeńskiego.

Obecnie po przystosowaniu do celów dydaktycznych uczą się w nim studenci Pozawydziałowego Zamiejscowego Instytutu Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jednak Fundacja Czysta Ziemia nie spotkała się ze studentami, lecz z przedszkolakami.

W przedszkolu Publicznym w Weryni czekała na nas spora grupa maluchów w wieku od 3 do 6-ciu lat, niewykluczone, że przyszłych studentów w.w. Uczelni.

Wspólnie z opiekunkami Panią Danusią i Panią Anią udało się wzbudzić zainteresowanie wszystkich dzieci, w końcu niełatwym tematem.

W tym przedszkolu ochrona środowiska traktowana jest poważnie. Dzieci i te małe i te większe bez problemu odpowiadały na pytania związane z odpadami. Wiedziały na czym polega segregacja śmieci i do jakich pojemników należy je wrzucać.

Natomiast od nas dowiedziały się czym są elektrośmieci, jak powstają, dlaczego są niebezpieczne dla środowiska i gdzie należy je oddać.

Przypomnieliśmy sobie na czym polega recykling i dlaczego nie wolno wyrzucać elektrośmieci do lasu.

Po obejrzeniu bajki edukacyjnej wszyscy zgodziliśmy się, że dbanie o czyste środowisko wcale nie jest trudne, trzeba tylko chcieć. Nikt nie miał wątpliwości, że czyste środowisko to gwarancja zdrowia dla ludzi i zwierząt.

Młodsze dzieci zajęły się kolorowaniem, a starsze układaniem trudnych wyrazów z naszych puzzli.

 

Na koniec dzieci przyporządkowały kolorowanki do odpowiednich plansz,złożyły Ślubowanie Małego Ekologa i wszystkie otrzymały dyplomy.

Przemiłym akcentem był występ przedszkolaków, którym pożegnały się z nami pięknym wierszem S.Kraszewskiego „Apel do ludzi” i bukietem wiosennych kwiatów.

„…Gdy się do Życia

            wiosną świat budzi,

    przyroda pisze

 apel do ludzi:

To my rośliny

To my zwierzęta

O naszym zdrowiu

 Nikt nie pamięta ?…”

Jesteśmy przekonani, że po takim spotkaniu nikt nie zapomni ani o roślinach, ani o zwierzętach, a tym bardziej o prawidłowym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Dziękujemy za spotkanie i przemiłą atmosferę, która niewątpliwie jest zasługą całego personelu.

Obiecaliśmy, że jeszcze tu wrócimy.