Budy Głogowskie dawna wieś puszczańska w woj. podkarpackim, która powstała na karczunku leśnym na przełomie XVI i XVII wieku. Niegdyś była własnością królewską i należała do „starostwa bratkowickiego”.
Pośrodku wsi znajduje się XIX wieczny park podworski w którym zachowały się okazy starych, pomnikowych drzew, a wśród nich znajduje się Zespół Szkół.
Fundacja Czysta Ziemia została zaproszona do przeprowadzenia edukacji ekologicznej na temat elektrośmieci, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE).
Prelekcje odbyły się, we wszystkich grupach: od przedszkola do najstarszych klas.
1. Przedszkole + Zerówka: dzieci oprócz bajek i dyskusji na temat środowiska, pilnie
zajęły się kolorowaniem sprzętów AGD, zabawek tych na baterie, kwiatów, owoców i warzyw. Umówiliśmy się, że wszystkie sprzęty są zepsute i muszą trafić w odpowiednie miejsce, żeby nie zatruwały środowiska, a nasza ziemia była bezpieczna, piękna i czysta.
W ten sposób dzieci poznały znaczenie przekreślonego kosza i dowiedziały się co to jest PSZOK. Po ślubowaniu, otrzymały Dyplomy Małego Ekologa.
2. Klasy pierwsze (a i b) wg scenariusza „Młody Ekolog” dowiedziały się skąd się biorą elektrośmieci i zapoznały się z kodeksem młodego ekologa.
Była dyskusja na temat ochrony środowiska i praca z kartami kodeksu Młodego Ekologa oraz prezentacja przykładowych elektrośmieci.
Pięknie pokolorowany napis CZYSTA ZIEMIA przyozdobił gazetkę szkolną, a po złożeniu Eko Przysięgi dzieci otrzymały Dyplomy Małego Ekologa.
3. Klasy drugie (a i b) Scenariusz „Młody Ekolog 2” Prezentacja filmu Młody Ekolog i praca z kartami pomagają dzieciom zapamiętać podstawowe zasady, które sprawiają, że każdy z nas może zatroszczyć się o naszą planetę, bo przecież ZIEMIA TO NASZ DOM.
Nikt nie miał wątpliwości, że skoro tak, to należy o nią dbać. Po prezentacji filmu o śmieciach, wszyscy przekonali się, że śmieci same nie znikną i żadne czary tu nie pomogą. Aby było czysto, przyjemnie i zdrowo musimy o to sami zadbać. Jestem przekonana, że zapamiętają te zasady i będą z nich korzystać.
4. Klasy trzecie (a i b) zgodnie z naszym scenariuszem „Elektroodpady – proste zasady”
poznały 5 złotych zasad postępowania z ZSEE. Omówiliśmy znak przekreślonego kosza i znaczenie skrótów ZSEE i PSZOK.
Nasze zajęcia nie mogą być nudne, więc nie zabrakło filmów edukacyjnych, piosenek
zagadek ekologicznych. Na zakończenie uczniowie otrzymali odblaski z logo fundacji.
5. Dla klas czwartych przygotowaliśmy zajęcia wg scenariusza „Nie trzymaj w domu elektro złomu” Moim zadaniem, było przekonać uczniów o tym, że elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci i i jak należy postępować, gdy pojawią się w naszym domu.
Wiadomo: nie trzymać w domu i przekazać je do recyklingu. Jak to zrobić ?
W zrozumieniu tego problemu pomogły nam filmy edukacyjne, a do zapamiętania
trudnych wyrazów związanych z naszym tematem uczennice i uczniowie układali puzzle.
Na pamiątkę naszego spotkania uczniowie otrzymali odblaski z logo Fundacji.
6. Klasy piąte (a i b). Uczennice i uczniowie klas piątych mieli się zastanowić, czy „Elektrośmieci są groźne”. Po projekcji filmu edukacyjnego odbyła się dyskusja jak bardzo
niebezpieczne dla środowiska są elektroodpady i jakie są konsekwencje nieprzestrzegania zasad prawidłowego postępowania z ZSEE. Omówiliśmy również znaczenie recyklingu i pokazaliśmy na slajdach przykłady dewastacji środowiska.
Uczniowie zmierzyli się z krzyżówkami ekologicznymi z hasłami związanymi ze sprzętem elektronicznym i internetem.
7. Klasy szóste (a i b). „Elektrośmieciom STOP ! Rozmawialiśmy o tym, że z roku na rok na całym świecie przybywa coraz więcej elektroodpadów. Co to znaczy odpowiedzialny klient i dlaczego recykling jest taki ważny. Wyjaśniliśmy czym różni się recykling od upcyklingu i jak przebiega biodegradacja odpadów.
Ciekawostki ekologiczne zawsze budzą zainteresowanie i pomagają wyobrazić sobie jak to jest, gdy każdego roku pozbywamy się miliard telefonów. Dla przykładu: W 2023 r. na całym świecie sprzedano 1,166 mld smartfonów, które w przyszłości staną się elektrośmieciami.
Jestem pewna, że slajdy z konsekwencjami zatrutego środowiska przekonały uczniów że elektrośmieciom należy powiedzieć STOP !
8. Klasy 7 i 8. Najstarsza społeczność szkolna, czyli uczennice i uczniowie klas 7 i 8 spotkanie z Czystą Fundacją Czysta Ziemia rozpoczęli od wypełnienia ankiet „Co wiemy, a czego nie na temat ZSEE”
Wyniki ankiet stały się powodem do dalszej dyskusji na temat elektrośmieci: jakie szkodliwe związki zawierają, jakie metale szlachetne i jakie surowce do odzyskania.
Omówiliśmy również prawa i obowiązki konsumentów.
Projekcja filmu „Elektroniczne Śmietnisko” (prod.:WWF) dała nam możliwość do zastanowienia się, czy mamy wpływ na ograniczenie rosnącej góry elektrośmieci.
Młodzież obiecała zastanowić się jak zostać odpowiedzialnym klientem, a hasło „Myśl globalnie, działaj lokalnie” będzie wpływać na ich podejmowane decyzje.
Pani Dyrektor, Nauczycielkom, Nauczycielom oraz całej społeczności szkolnej DZIĘKUJĘ.
Dziękuję za czas spędzony w murach Waszej Szkoły, za empatię, życzliwość, pomoc i cudowną atmosferę.
KD
EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ WSPIERA FIRMA