Czysta Ziemia i Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju w Zespole Szkół w Budach Głogowskich.

Fundacja Czysta Ziemia została zaproszona do obchodów

Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju

w Zespole Szkół w Budach Głogowskich.


Z tej okazji zaplanowano prelekcje dla młodzieży szkolnej.
Celem prelekcji i warsztatów było uwrażliwienie młodzieży na ochronę środowiska.
Uczennice i uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat segregacji odpadów (ze szczególnym wskazaniem na prawidłowe postępowanie z elektroodpadami i zużytymi bateriami),oszczędzania wody, energii, recyklingu, ochronie klimatu i bioróżnorodności.

Uczennice i uczniowie klas od 1 do 6 oraz przedszkolaki uczestniczyli w specjalnie przygotowanych warsztatach na temat zrównoważonego rozwoju i bioróżnorodności.

1. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały opowieści o zdrowej i chorej planecie.

Dowiedziały się, że kodeks małego ekologa i zasady jakie powinny być przestrzegane to recepta na to, by nasza planeta była zdrowa.

Podczas zajęć rozmawialiśmy o segregacji odpadów jakie pojawiają się wokół nas na co dzień, oraz o odpadach niebezpiecznych jakimi są zepsute zabawki działające na baterie i inne urządzenia działające na prąd. Oczywiście nie zabrakło kolorowanek, bajek i piosenek.

Za udział w spotkaniu, po ślubowaniu, otrzymały Dyplomy Małego Ekologa.

 

2. Klasa pierwsza poznała zasady Młodego Ekologa, dowiedziała się, że elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci, co to jest PSZOK i jakie znaczenie ma symbol przekreślonego kosza. Były również zagadki ekologiczne i kolorowanie napisu ZIEMIA TO NASZ DOM. Po złożeniu EKO przysięgi wszyscy otrzymali Dyplomy Młodego Ekologa.

 

3. Elektrośmieciom STOP ! – to warsztaty dla klas drugich. Karty z zasadami młodego ekologa pomogły zrozumieć na czym polega troska    o naszą planetę.

Przykładowe elektrośmieci wzbudziły niemałe zainteresowanie wśród dzieci.

Dowiedziały się dlaczego, elektroodpady to nie są zwykłe śmieci, że są oznaczone znakiem przekreślonego kosza, a to powoduje, że nie wolno wrzucać ich do kosza z innymi odpadami.

Po tym spotkaniu nie mam wątpliwości, że drugoklasiści wiedzą już co zrobić z odpadami niebezpiecznymi jakimi są elektrośmieci.

Po złożeniu Eko przysięgi obiecali, że podzielą się swoją wiedzą z innymi dziećmi.

KLASA II A

 

KLASA II B

  

4. Jakie są proste zasady dotyczące elektrośmieci poznali uczniowie i uczennice klas trzecich. Oni również mieli okazję zapoznać się           z naszymi przykładowymi elektrośmieciami i poznać tajemnicę przekreślonego kosza.

Po projekcji filmu na temat recyklingu, dowiedzieli się na czym polega recykling odpadów niebezpiecznych i jak duże znaczenie                 ma dla środowiska.

Urozmaiceniem było układanie wyrazów związanych z tematyką naszego spotkania. Jest to swego rodzaju rywalizacja i sposób                  na zapamiętanie branżowego słownictwa.

Na pamiątkę naszego spotkania dzieci otrzymały Dyplomy i odblaski z logo fundacji.

KLASA III A

KLASA III B

5. Uczennice i uczniów klas czwartych postarałam się przekonać, że elektrośmieci nie należy trzymać w domu. W związku z tym trzeba było odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Co to są elektrośmieci ? To zużyte urządzenia działające na prąd lub baterie.

Czym różnią się od innych odpadów ? – zawierają niebezpieczne substancje groźne dla środowiska.

Co zrobić kiedy pojawią się w naszym domu ? nie trzymać w domu oddać np. do PSZOK-u.

Okazało się, że filmy i Eliminator to był dobry pomysł na utrwalenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Wierzę, że po tym spotkaniu, młodzież potrafi już przekonać dorosłych, aby „nie trzymali w domu elektrozłomu”.

6. W klasie piątej uczennice i uczniowie dowiedzieli się, dlaczego elektrośmieci są „groźne” dla naszej planety i wszystkich istot żyjących     na ziemi.

Po dyskusji na temat elektrozłomu, zaletach recyklingu, konsekwencjach zatrutego środowiska, omówiliśmy 5 złotych zasad postępowania  z ZSEE.

Nasze warsztaty to nie tylko wykłady i dyskusje, ale krzyżówki ekologiczne i filmy pozwalające zrozumieć ideę dbania o naszą planetę i sens zrównoważonego rozwoju. Za udział w spotkaniu wszyscy otrzymali odblaski z logo Fundacji.

 

7. Klasy szóste zmierzyły się z naszą ankietą na temat wiedzy o ZSEE.

Wyniki ankiet dały nam podpowiedź na jakie problemy z elektrośmieciami zwrócić szczególną uwagę.

PSZOK, ZSEE, przekreślony kosz, czym jest recykling, a czym upcykling, biodegradacja odpadów, szkodliwe związki w elektrośmieciach i zatrute środowisko – konsekwencje, to tematy które omówiliśmy podczas naszego spotkania.

Podczas dyskusji na temat hasła „myśl globalnie, działaj lokalnie” – nie mam wątpliwości, że młodzież szkolna postara się zadbać o naturalne środowisko w którym żyje.

Potwierdzają to wpisy na stronie szkoły ZS w Budach Głogowskich i Facebooku ZS Budy Głogowskie.

Dziękuję całej społeczności szkolnej za cudowną atmosferę pełną empatii i życzliwości.

Młodzieży, za aktywny udział, nauczycielkom i nauczycielom za współpracę.

Pani Dyrektor za zaproszenie do realizacji tak ważnego projektu jakim jest

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju.

Współpraca z Państwa Szkołą to dla nas zaszczyt.

KD

 

EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ WSPIERA FIRMA