Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich

Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich 

Wieś Ostrowy Tuszowskie położona jest na skraju dawnej Puszczy Sandomierskiej.

Od południa otoczona jest tzw. Górami Białymi. Ich najwyższy szczyt to Złota Góra (ok. 250 m n.p.m.)

W wiosce Działa Centrum Edukacji Ekologicznej. Utworzono tu również ścieżkę przyrodniczo-kulturową „Po złoto na górę”, opisującą za pomocą dziewięciu przystanków walory turystyczne i kulturowe tej części Puszczy Sandomierskiej.

W Ostrowach Tuszowskich znajduje się Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w której gościliśmy po raz pierwszy.

Wizyta miała na celu spotkanie z młodzieżą szkolną w ramach edukacji ekologicznej na temat szkodliwości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii.

1. Przedszkole – jestem pod wrażeniem wiedzy jaką zaprezentowały 6-cio latki. Nawet takie słowo jak recykling nie miało dla nich tajemnic. Niewątpliwie zawdzięczają to swojej Pani. Praca z przedszkolakami to sama przyjemność.

Moje przykładowe elektrośmieci zawsze wzbudzają ciekawość. Dzieci szukały znaku przekreślonego kosza, który oznacza, że elektrośmieci nie wolno wrzucać do pojemników z innymi odpadami. Jak w takim razie należny się ich pozbyć ?

Dzieci już wiedzą, a ja cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym spotkaniu.

Po uroczystym ślubowaniu, wszyscy otrzymali dyplomy i słodkie sopelki na choinkę.

 

2. Pierwsza, druga i trzecia klasa, to kolejna grupa uczennic i uczniów z którą miałam przyjemność spotkać się i zaprezentować moje przykładowe elektrośmieci, które były głównym tematem naszego spotkania pod hasłem Młody Ekolog.

Po projekcji filmu, omówiliśmy zasady młodego ekologa, w czym pomogły nam nasze karty.

Praca z kartami to jeden ze sposobów na zapamiętanie zasad, które powinniśmy przestrzegać w dbaniu o naszą planetę. Jestem pod ogromnym wrażeniem pozytywnej atmosfery jaka panowała podczas tego spotkania. Empatia i życzliwość Pani Nauczycielki i Księdza spowodowała, że dzieci były spontaniczne, zaangażowane i chętne do współpracy.

Jestem pewna, że równie chętnie podzielą się swoją wiedzą nie tylko z innymi dziećmi, ale również z dorosłymi. Po złożeniu EKO Przysięgi otrzymały Dyplomy Młodego Ekologa i słodycze jako zapowiedź Św. Mikołaja.

3. Klasa czwarta. Temat spotkania: Nie trzymaj w domu elektrozłomu.

W tej grupie Pojawiły się pytania na które szukaliśmy odpowiedzi:

– skąd się biorą elektrośmieci

– dlaczego elektrośmieci, to nie są zwykłe śmieci

– co zrobić, kiedy pojawią się w domu.

– dlaczego elektrośmieci nie powinno się trzymać w domu

– jakie znaczenie dla naszej planety ma recykling

W tej branży jest dużo słów, których nie używa się często na co dzień. Dla zapamiętania tych wyrazów uczniowie układali puzzle.

Po tym spotkaniu czwartoklasiści nie powinni mieć problemu z prawidłowym postępowaniem z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

4. Klasy sześć i siedem, najstarsza społeczność szkolna, więc i temat spotkania jest poważny.

Uczniowie zastanawiali się co to znaczy myśleć globalnie, ale działać lokalnie. Zawsze cieszy mnie świadomość młodych ludzi, którzy rozumieją znaczenie lokalnych inicjatyw w trosce o naszą planetę i tym razem się nie zawiodłam.

Jak zwykle przyszło im się zmierzyć z naszą ankietą i muszę przyznać, że wyniki były bardzo zadowalające. Natomiast przy omawianiu praw i obowiązków konsumentów, zastanawialiśmy się kim jest odpowiedzialny klient.

Wyjeżdżając, byłam i jestem pewna, że świadomość ekologiczna w tej szkole jest niewątpliwie na wysokim poziomie.

Dziękuję Pani Dyrektor za zaproszenie,a Gronu Nauczycielskiemu za życzliwość, empatię i pomoc. Szczególne podziękowania kieruję do Księdza, który służył za pomoc techniczną 😉

Ponieważ zbliżają się Święta Bożego Narodzenia życzę wszystkim cudownych chwil spędzonych przy wigilijnym stole i moc prezentów pod choinką, oczywiście przystrojoną w ekologiczne ozdoby 😉

KD

EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ WSPIERA FIRMA