Fundacja Czysta Ziemia miała przyjemność gościć w Szkole Podstawowej w Porębach Dymarskich

Kontynuując edukację ekologiczną w ramach kampanii publicznych na Podkarpaciu, tym razem Fundacja Czysta Ziemia miała przyjemność gościć w Szkole Podstawowej w Porębach Dymarskich.  

Poręby Dymarskie to wioska położona wśród łąk i lasów powiatu kolbuszowskiego. Jest to jedna z największych obszarowo miejscowości powiatu.

Zastanowiło mnie skąd taka nazwa tej wioski. Otóż na przestrzeni wieków w przysiółku Dymarka rozwijał się przemysł hutniczy, natomiast w przysiółku Poręby zamieszkiwali kowale, hutnicy, rzemieślnicy i inne osoby pracujące przy wytopie żelaza.

Nazwa Poręby Dymarskie powstała więc z połączenia nazw tych dwóch przysiółków.

Wizyta w tej Szkole i spotkanie z uczennicami i uczniami na długo pozostanie w mojej pamięci.

Mając na uwadze dobro swoich podopiecznych, Pani Dyrektor wraz z Kadrą Nauczycielską stworzyli atmosferę pełną życzliwości i empatii dającej się wyczuć już w momencie przekroczenia progu szkoły.

1. Mały Ekolog w Przedszkolu – to ciekawe zajęcia dla najmłodszej grupy wiekowej.

Bajki, piosenki i kolorowanki miały na celu przekazać treści ekologiczne i wpoić zasady troski o naszą planetę.

O zasadach segregacji zwykłych odpadów, dzięki swojej Pani, Przedszkolaki wiedziały niemalże wszystko. Moim zadaniem było opowiedzieć im o odpadach niebezpiecznych jakimi są elektrośmieci.

Dlatego dzieci z zainteresowaniem szukały znaku przekreślonego kosza na naszych przykładowych elektrośmieciach. Dowiedziały się również co to jest PSZOK do którego należy zawieźć niebezpieczne odpady.

Żal było rozstać się z tak radosną gromadką. Na pamiątkę naszego spotkania wszyscy otrzymali Dyplomy Małego Ekologa i odznaki Przyjaciel Przyrody.

   

2. Klasy 1, 2 i 3 – Młody Ekolog

Razem z uczennicami i uczniami zastanawialiśmy się jak powstają elektrośmieci. Wiadomo, że wszyscy korzystamy z urządzeń działających na prąd lub baterie. Wiadomo również, że te urządzenia po pewnym czasie ulegają zużyciu i po prostu się psują i wtedy stają się elektrośmieciami. Podobnie jak ich młodsze koleżanki i koledzy szukali na naszych poglądowych elektrośmieciach znaku przekreślonego kosza, który oznacza, że elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci, tylko odpady niebezpieczne i nie wolno wyrzucać ich do kosza z innymi odpadami. O tym gdzie wyrzucać takie odpady dowiedzieli się podczas oglądania filmu edukacyjnego, natomiast w zapamiętaniu zasad Młodego Ekologa pomogły nam odpowiednie karty. Na zakończenie naszego spotkania dzieci złożyły Eko Przysięgę i obiecały podzielić się swoją wiedzą z innymi dziećmi.

Wszystkie otrzymały Dyplomy i słodycze.

 

3. Klasy 4, 5, 7 i 8. Temat : Elektrośmieci są, groźne.

Czy na pewno ? Myślę, że po tym spotkaniu nikt nie miał wątpliwości.

Slajdy pokazujące konsekwencje zatrutego środowiska i fragmenty filmu Elektroniczne śmietnisko nie pozostawiają złudzeń. Nie ulega wątpliwości, że wszyscy musimy dbać o naszą planetę i przy odrobinie dobrej woli potrafimy to robić.

Dla ułatwienia omówiliśmy sobie 5 złotych zasad postępowania z ZSEE, a dla rozrywki

młodsi uczniowie rozwiązywali krzyżówki, a starsi zmierzyli się z naszą wiedzową ankietą.

Na zakończenie ochoczo pokolorowali litery i utworzyli napis CZYSTA ZIEMIA, który zostanie w klasie na pamiątkę naszego spotkania.

Wszyscy otrzymali odblaski z logo Fundacji.

Pani Dyrektor dziękuję za zaproszenie i stworzenie przemiłej atmosfery.

Gronu Pedagogicznemu dziękuję za empatię i pomoc.

Młodzieży szkolnej dziękuję za aktywny udział w warsztatach.

Wszystkim z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę cudownych chwil spędzonych przy wigilijnym stole.

KD

EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ WSPIERA