Panasonic Green Award na Planete Doc Review Festival

Panasonic Green Award na Planete Doc Review Festival

11 filmów z 9 krajów będzie konkurować o nagrodę Panasonic Green Award podczas rozpoczynającego się w Warszawie 6 maja br. międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Planete Doc Review. Nagroda w wysokości 3000 euro przyznana zostanie za najlepszy film poświęcony tematyce ekologicznej.
Strategia Eco Ideas firmy Panasonic opiera się na trzech filarach:
– Eco Ideas a produkty – dbanie aby tworzone przez firmę Panasonic produkty były projektowane z myślą o środowisku przyrodniczym – mamy tu na myśli głównie opracowanie rozwiązań, które służą zwiększeniu oszczędności energii oraz eliminacji szkodliwych dla środowiska związków chemicznych;
– Eco Ideas a proces produkcji – optymalizowanie procesów produkcyjnych by ograniczyć ich wpływ na otoczenie np. poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla, konstruowanie urządzeń w taki sposób aby łatwo poddawały się procesowi recyclingu, projektowanie opakowań tak aby zużywały mniej materiałów, które następnie są wyrzucane.
– Eco Ideas dla wszystkich – to szeroko pojęta edukacja mająca na celu wzrost świadomości ekologicznej wśród pracowników, partnerów biznesowych oraz wszystkich innych grup, które mają kontakt z marką Panasonic.

O nagrodę Panasonic Green Award na Planete Doc Review Festival w tym roku będzie walczyć 11 filmów z 9 krajów.:

(1) Baśniowa Kraina
Thorfinnur Gudnason, Andri Snaer Magnason, Islandia 2009, 89 min.
W przededniu najgłębszego kryzysu ekonomicznego w historii kraju, islandzki rząd rozpoczął niezwykle kosztowne przedsięwzięcie – budowę największej tamy w Europie, która będzie zasilać tanią energią elektryczną hutę aluminium. Huta ma zapewnić Islandczykom pracę i lepszą przyszłość. Priorytet to wzrost gospodarczy. W praktyce oznacza to jednak tyle, że interesy wielkiej korporacji okazują się ważniejsze od interesów lokalnej społeczności. I od natury…

(2) Bezrybie
Rupert Murray, Wielka Brytania 2009, 85 min.
Zamiłowanie do jedzenia ryb może wkrótce skończyć się ich globalną zagładą. Pierwszą ofiarą będzie zapewne błękitnopłetwy tuńczyk, najbardziej ceniony przez ciągle rosnącą liczbę smakoszy sushi. Kilogram tej ryby już rok temu kosztował ponad 800 dolarów, a cena musi wzrosnąć, bo masowy połów prowadzi do stałego zmniejszania się populacji tego gatunku. Niczym nie hamowana eksploatacja morskich zasobów zagraża jednak nie tylko błękitnopłetwemu tuńczykowi. W niedługim czasie może doprowadzić do wyginięcia prawie 300 gatunków ryb…

(3) Biznes kwitnie
Ton van Zantvoort, Holandia 2009, 65 min.
Na skalę przemysłową kwiaty hoduje się głównie w krajach trzeciego świata. Ich eksport z Kenii jest wart 400 mln euro rocznie, przy zatrudnieniu 300 tys. osób. W kenijskich fabrykach pracują głównie kobiety. Młode i atrakcyjne mają większe szanse na zatrudnienie, bo ich nadzorcami są mężczyźni. Róże oznaczają w Kenii nie tylko ciężką pracę i poranione ręce kobiet, lecz również poważne w skutkach zatrucia wód chemikaliami.

(4) Jądro wieczności
Michael Madsen, Dania/Finlandia/Szwecja/Włochy 2009, 75 min.
„Onkalo” to po fińsku „schowek”. To również nazwa pierwszego podziemnego składu odpadów atomowych. Obecnie istnieje ich na świecie około 250 tys. ton. Kompleks zostaje zamknięty i zabezpieczony zaraz po zapełnieniu. Onkalo ma przetrwać około 100 tys. lat – mniej więcej tyle czasu odpady będą stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska. Żadna budowla wzniesiona przez człowieka nie przetrwała tak długo…

(5) Kowboje z Indii
Simon Chambers, Wielka Brytania 2009, 79 min.
Zarząd firmy planuje uruchomienie kolejnej inwestycji, ale nie troszczy się o to, jak poważne zmiany spowoduje ona w ekosystemie dziewiczego rejonu. Próbuje zdobyć poparcie lokalnej społeczności. Brytyjski dziennikarz, Simon Chambers, postanowił sprawdzić szczerość charytatywnych przedsięwzięć…

(6) Krajobraz bez ludzi
Andreas Apostolides, Grecja 2009, 55 min.
Turystom, w większości białym, przemierzającym w zamkniętych terenówkach bezkresne sawanny w Tanzanii, rzadko przychodzi do głowy pytanie: „Gdzie się podziali ludzie zamieszkujący te rajskie krajobrazy?”. Odpowiedź jest prosta – wygnani przez rządy spragnione dochodów z turystyki, wegetują na obrzeżach olbrzymich rezerwatów…

(7) Marzenia pośród śmieci
Mai Iskander, USA 2009, 84 min.
W Kairze – mieście molochu, żyje 60-tysięczna społeczność Zabbaleenów, chrześcijan obrządku koptyjskiego. Ich społeczna pozycja przywodzi na myśl kastę trędowatych.
w Indiach – jedyna praca, jakiej mogą się podjąć, to zbieranie i sortowanie setek ton śmieci wytwarzanych codziennie przez tę gigantyczną metropolię…

(8) Petropolis
Peter Mettler, Kanada 2009, 44 min.
Krajobraz północnej Kanady widziany z lotu ptaka urzeka i oczarowuje od pierwszego ujęcia. Ten poetycki obraz okazuje się być jednak pełnym ekologicznej trwogi epitafium. Wkrótce kamera kieruje swe oko na obszar zwany „Tar Sands”, czyli „Smoliste Piaski” – drugie co do wielkości zagłębie bitumenu na świecie. W tym ogromnym kompleksie infrastruktury przemysłowej, co roku wydobywa się tony substancji będącej mieszanką piasku, wody, gliny i ciężkiego oleju…

(9) Tęczowi wojownicy
Suzanne Raes, Holandia 2009, 89 min.
„Rainbow Warrior” to już legenda. To właśnie przy pomocy tego statku od końca lat 70. Greenpeace prowadziła swoje pierwsze kampanie w obronie wielorybów. Służył on też w akcjach chroniących akweny przed zrzucaniem do nich toksycznych i nuklearnych odpadów. W 1985 roku „Rainbow Warrior” wyruszył na tournée „Nuclear Free Pacific”. W tym samym roku, 10 lipca, został zniszczony przez bomby podłożone przez francuskie służby specjalne…

(10) Walka na końcu świata
Dan Stone, USA 2009, 90 min.
Współcześni piraci to nie tylko ci polujący na frachtowce u wybrzeży Somalii. To także działający od 30 lat w stowarzyszeniu Sea Shepherd radykalni obrońcy wielorybów, przy których Greenpeace to przykładni legaliści. Mimo uchwalonego w 1986 roku zakazu połowu wielorybów, który uchronił ich populację przed całkowitym wyginięciem, wciąż istnieją ludzie, którzy mięso tych niezwykle inteligentnych ssaków uważają za przysmak…

(11) Zatoka delfinów
Louie Psihoyos, USA 2009, 92 min.
„Zatoka delfinów”, przedstawia niesamowitą, choć prawdziwą historię tajnej misji, jakiej podjęli się O’Barry i Psihoyos we współpracy z grupą ekologów, filmowców i nurków. Misji, której celem było dotarcie do ukrytej zatoczki i wydobycie na światło dzienne jej mrocznej tajemnicy dotyczącej tamtejszych delfinów. Ta tajemnica okazała się czubkiem góry lodowej…