Przedszkole Publiczne nr 1 w Wadowicach

 

Wczoraj gościliśmy w Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Wadowicach.

Uczestnikami naszego spotkania była grupa dzieci w wieku 5-6 lat.
Myślałam, że temat ochrony środowiska dla maluchów może być zbyt trudny.
Nic bardziej mylnego.
Już od początku spotkania było wiadomo, że nie będzie łatwo.
Ochrona środowiska, segregacja, niebezpieczne odpady – to pojęcia nieobce dla 6-latków w wadowickim przedszkolu.

Wielkie uznanie dla Dyrekcji i opiekunek, widać ich wielką troskę i dbałość o najmłodsze pokolenie i uwrażliwienie na otaczającą rzeczywistość.

Nasza rola polegała na tym, aby pokazać im jak bardzo zmienił się świat
od czasów lampy naftowej. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały, krótki film animowany o obecnych źródłach światła, z wielkim zaangażowaniem wymieniły nazwy urządzeń elektrycznych i elektronicznych, jakie znajdują się w każdym domu, a kolorowanki mogłyby dostarczyć projektantom urządzeń wielu inspiracji, by w naszych domach zagościły wszystkie kolory tęczy.
Zastanawialiśmy się co zrobić z niepotrzebnymi zepsutymi urządzeniami i o tym, że nie wolno ich wyrzucać do kosza na śmieci.
Głuchy telefon przekonał ich, że można rozmawiać na odległość bez komórki.

Mamy nadzieję, że nasza wizyta pozostanie w pamięci maluchów i opiekunek, a dalsza edukacja na temat niebezpiecznych odpadów jakimi są zepsute urządzenia elektryczne i elektroniczne będzie kontynuowana.

Takie wizyty napawają nas nadzieją, że rośnie nowe pokolenie ludzi świadomych jak zadbać o środowisko w którym przyjdzie im żyć, że potrafią zadbać o to, żeby woda była czysta, ziemia rodziła zdrowe plony, a nad miastami było czyste powietrze bez trującego smogu.

Na pamiątkę naszego spotkania dzieci otrzymały kolorowe odblaski ze swoimi imionami jako symbol bezpieczeństwa i plany lekcji dla sześciolatków z myślą o szkole, która czeka ich po rozstaniu z obecnymi opiekunkami.
Powodzenia.
KD