Zastęp „Mrówki” – 33 Drużyna Harcerska „Adept” – Siemiatycze

Zastęp „Mrówki” – 33 Drużyna Harcerska “Adept”, Siemiatycze

Elektrośmieci – co z nimi robić?


Powitanie, rozpoczęcie zbiórki.
GRA „LITERAKI” – Na ścianie powieszone są koperty, w których znajdują się zadania do wykonania i niespodzianki dla uczestników. Na odwrocie koperty napisane są litery, które na koniec utworzą hasło ELEKTROŚMIECI.
1. PYTANIE – Co to elektrośmieci? Co z nimi robić i jak je rozpoznać? – krótka rozmowa z uczestnikami.
2. ZADANIE – Wykonanie plakatu „Czysta Ziemia”
3. PYTANIE – Czy segregacja odpadów jest nam potrzebna? Jeśli tak, to dlaczego? – krótka rozmowa z uczestnikami.
4. ZADANIE – Każdy uczestnik wypisuje na kartce jak najwięcej przedmiotów znajdujących się w harcówce, które po zepsuciu staną się elektrośmieciami.
5. PYTANIE – Jak, jako harcerze, możemy dbać o nasze środowisko? – krótka rozmowa z uczestnikami.
6. ZADANIE – Co by było gdyby… Uczestnicy przenoszą się do 2530 roku, w którym zanieczyszczona jest gleba, powietrze, woda i wszystko inne dookoła. Ich zadaniem jest stworzenie kartki z pamiętnika opisującej jeden dzień życia w takim zanieczyszczonym świecie.
7. ZADANIE – Zadaniem uczestników jest odszyfrowanie zasad dotyczących elektrośmieci (1. Oddaj ZSEE do punktu zbieranie; 2. Oddaj ZSEE do sklepu, gry kupujesz nowy sprzęt tego samego rodzaju; 3. Nie chomikuj; 4. Nie demontuj; 5. Nie wyrzucaj elektrośmieci do śmietnika)
8. ZADANIE – Segregacja. Zadaniem uczestników jest „posegregowanie” śmieci (przyklejenie karteczek z nazwami przedmiotów na odpowiednie kartki)
W pozostałych kopertach znalazły się inne elementy zbiórki harcerskiej (zabawy, gry, piosenki – przerywniki) oraz gadżety dla uczestników z logiem „Czystej Ziemi” (tabliczki mnożenia, układy okresowe pierwiastków oraz opaski odblaskowe.
Podsumowanie prelekcji.
Zakończenie prelekcji.

 

EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ WSPIERA FIRMA